Wydrukuj tę stronę

Prestiżowe nagrody dla Adama Zagajewskiego
Adam Zagajewski otrzymał w tym miesiącu, przyznawaną przez węgierski PEN Club, Wielką Nagrodę Poetycką im. Janusa Pannoniusa.

 

Polska Agencja Prasowa cytuje sekretarza generalnego węgierskiego PEN Clubu, Istvana Turczi, który przekazując laureatowi nagrodę powiedział: „Uznaliśmy, że duchowi nagrody odpowiadałoby przyznanie jej w roku 90. rocznicy powstania węgierskiego PEN Clubu oraz 60. rocznicy rewolucji węgierskiej 1956 roku polskiemu twórcy”.

 

W 2016 roku na Węgrzech ukazał się tom poezji Adama Zagajewskiego będący zbiorem 100 wierszy laureata.

 

Wcześniej w tym roku, Adam Zagajewski został wyróżniony prestiżową nagrodą The Griffin Poetry Prize fundowaną przez kanadyjski The Griffin Trust. Przyznawaną za całokształt twórczości nagrodę otrzymali w latach ubiegłych między innymi Derek Walcott, Tomas Transtromer, Adrienne Rich, Seamus Heaney i Yves Bonnefoy.

 

W laudacji towarzyszącej wręczeniu nagrody przedstawiciel fundatorów przytoczył słowa Roberta Pinsky’ego, że twórczość Adama Zagajewskiego jest „o obecności historii w codziennym życiu: historii, która nie jest kroniką śmierci... lecz potężną, czasami subtelną siłą obecną w tym co ludzie widzą i odczuwają każdego dnia – w sposobie, w jaki widzimy i odczuwamy”.

 

Laureatowi serdecznie gratulujemy!