Wydrukuj tę stronę

„Nasłuchiwanie” – Maraton Słuchowisk i konferencja
W dniach 7-8 grudnia 2014 r. Instytut Teatralny oraz Instytut Badań Literackich PAN zapraszają na Maraton Słuchowisk oraz konferencję poświęconą słuchowiskom radiowym. Wszystko to z okazji 90. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta – poety, ale także autora cenionych dramatów przeznaczonych do słuchania.

 

I Maraton Słuchowisk (7.12, Instytut Teatralny)

 

W 90. rocznicę urodzin Zbigniewa Herberta chcemy przypomnieć, że wielki poeta był także dramaturgiem radiowym. Dramatyczny dorobek Herberta jest szczupły, ale znakomity – przekonuje Jacek Kopciński, organizator wydarzenia. Jego teksty często były prezentowane w repertuarze Teatru Polskiego Radia, stąd pomysł na Maraton. Zaprezentowane zostaną radiowe adaptacje tekstów Zbigniewa Herberta, Ireneusza Iredyńskiego, Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz innych autorów. Dodatkową atrakcją będą słuchowiska wykonywane na żywo, w tym także Drugi pokój Herberta.

 

Na głos – ze słuchu – w wyobraźni. Dramaturgia radiowa Zbigniewa Herberta, jego rówieśników i następców – konferencja (8.12, Pałac Staszica w Warszawie)

 

O godz. 10.00 w Instytucie Badań Literackich PAN rozpocznie się konferencja naukowa poświęcona dramaturgii radiowej. Zależy nam na tym, by podczas konferencji trzy perspektywy: literacka, radiowa i teatralna wzajemnie się uzupełniały – zapowiadają organizatorzy. W programie konferencji znajdują się wystąpienia zarówno badaczy, jak i praktyków tej sztuki, nie sposób bowiem mówić o dramacie bez jego teatralnej realizacji. Wśród tematów odnaleźć można ogólne analizy sztuki teatru radiowego oraz spojrzenia na konkretne dzieła dramatyczne.

 

Fundacja im. Zbigniewa Herberta zachęca do udziału w obu wydarzeniach.

 

Pliki do pobrania

 

Pełen program Maratonu oraz konferencji: PDF