Wydrukuj tę stronę

Artykuł poświęcony kreacji Pana Cogito przez Zbigniewa Zapasiewicza

 

 

 

Analizę interpretacji wierszy Zbigniewa Herberta dokonaną przez Zbigniewa Zapasiewicza można przeczytać w listopadowym numerze miesięcznika „Teatr”. Tekst powstał jako przypomnienie rocznicy śmierci zarówno poety, jak i aktora.

 

 

„Dobitne współbrzmienie słów poety i aktora nie jest regułą. W ustach kabotyna najpiękniejsza poezja traci moc i chwałę. [..] Herbertowskie interpretacje Zapasiewicza są najwyższej próby. Prowadzą prosto do jądra tej wielkiej uniwersalnej poezji. Spotkanie Herberta i Zapasiewicza to fenomen. Fenomeny fascynują, ale ich istota jest trudna do uchwycenia” – czytamy a artykule Maryny Over.


Autorka podkreśla kongenialność interpretacji tekstów poświęconych Panu Cogito. Zbigniew Zapasiewicz stworzył rolę, w której bohater poezji Herberta zyskał swoją materialność. W artykule zaprezentowana jest analiza metod i środków teatralnych, jakimi została odegrana postać Pana Cogito. Ponadto Maryna Over porównuje postawę życiową obu twórców, a także cytuje wypowiedzi Zbigniewa Herberta o teatrze.

 

Czytaj artykuł