Wydrukuj tę stronę

Nowy tom wierszy Julii Hartwig

 

 

 

 

Nakładem Wydawnictwa „a5” został wydany najnowszy tom poezji Julii Hartwig Zapisane. Zbiór jest częścią serii wydawniczej „Biblioteka Poetycka Wydawnictwa „a5”. Poetka w specyficzny sposób transponuje doświadczenia na język uniwersalny. To jeden z sekretu popularności artystki.

 

 

 

Twórczość poetycka Julii Hartwig skoncentrowana jest wokół wspomnienia i artystycznego przetworzenia osobistego doświadczenia. Poetka przywołuje osoby i zdarzenia ze swego długiego życia, ale też zapisuje epifanijne momenty zachwycenia, głębokiego duchowego spokoju, przebłysków innego, boskiego może, wymiaru­ – zaznacza Andrzej Franaszek. Dzięki odwołaniom kulturowym i charakterystycznej atmosferze poezji Julii Hartwig jej wiersze nabierają charakteru uniwersalnego.

 

Julia Hartwig (ur.1921 roku w Lublinie) to polska poetka kontynuująca największe zdobycze polskiej liryki dwudziestego wieku. W czasie II wojny światowej artysta uczęszczała na tajne komplety, była także łączniczką Armii Krajowej. Debiutowała w 1954 roku cyklem reportaży Z niedalekich podróży. Pierwszy tom poetycki Pożegnania ukazał się w 1956 roku. W latach 70. prowadziła wykłady na uniwersytetach w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Jest członkiem wielu stowarzyszeń pisarskich (między innymi PEN-Clubu). Julia Hartwig jest także autorką wielu tłumaczeń literatury światowej na język polski.

 

Hatrwig